5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyonu

5-6-7 metrekare mutfak dekorasyonu, küçük alan nedeniyle bu konudaki öneriler adeta hayat kurtarıcı oluyor. Tabii ki doğru dekorasyon çalışması yapılırsa.

Mutfakta aradığınızı kolayca bulabilmeniz ve derli toplu bir görünüm için 5-6-7 metrekarelik mutfaklarda daha fazla saklama alanı yaratmak önemlidir. Peki bunu başarmak nasıl mümkün olabilir? Özellikle küçük bir mutfakta adım atacak yer olmadığında nasıl bir saklama alanı oluşturacağız diye sorduğunuzu duyar gibiyiz…

5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyon Modelleri

Ortalama 5-6-7 metrekarelik bir mutfakta yemek pişirirken ihtiyaç duyacağınız tüm aletleri sığdırmak gerekiyor. Bunu başarmak için çok dikkatli ve sağlam bir proje ile başlamak gerekiyor. Öncelikle mutfak tipine karar vermelisiniz.

L Tipi Mutfak Modeli

L tipi mutfak, dar alanlara sahip alanlarda en kullanışlı modeller arasında yer almaktadır. Cam kenarı dahil tüm alan kullanıma uygun hale gelir. L şeklindeki tezgah ve mutfak dolaplarına karşı rahat kullanım için duvar ve geçiş alanı boş bırakılmıştır. Mutfak tezgahının uzun kısmında, gerekirse pişirme alanının L ucunda yemek masası oluşturulmuştur. Bu da mutfakta ekstra alana ihtiyaç duymanızı engeller. Bu sayede mutfağınız küçük de olsa her ihtiyacınızı karşılayacaktır.

U Tipi Mutfak Modeli

U tipi mutfak modeli belki de en kullanışlı mutfak tasarım modelidir. Sadece küçük mutfaklarda değil büyük mutfaklarda da kullanım kolaylığı sağlar.

Mutfağın 3 tarafı mutfak dolapları ve tezgahı ile kaplanmıştır. Arada küçük bir geçiş alanı var. Bu dolapların fazlalığı mutfağın depolama ihtiyacını tek başına karşılamasını sağlar ve genellikle tercih edilen mutfak modelidir.

Tek Sıra Mutfak Modeli

Tek sıra mutfak modeli çok dar ve uzun mutfaklar için en ideal modeldir. Bu tasarım ile mutfak dolapları ve tezgahlar mutfağın bir tarafında sıralı olarak yerleştirilmiştir. Pişirme alanı da bu alan içerisindedir. Ekstra bir alanda sayaç yoktur.

5-6-7 Metrekare Mutfak Dekorasyonunun İpuçları

5-6-7 metrekare mutfak dekorasyonu için bazı hususlar vardır. Bu noktalara dikkat edilirse mutfağınız olduğundan çok daha büyük ve ferah görünebilir.

Öncelikle mutfağınız için seçeceğiniz aydınlatma çok önemlidir. Mekanın aydınlık ve zengin görünmesini sağlayacak olan seçilen aydınlatmadır.

Mutfak duvarları için boya rengi önemli faktörlerden biridir. Silinebilir ve açık tonlarda olan duvar rengi mutfağınızın her zaman daha ferah görünmesini sağlayacaktır. Tabii burada özellikle U tipi mutfak tasarımında ve diğer tasarımlarda mutfak dolaplarının rengi devreye giriyor.

Mutfak dolaplarınızı ağırlıklı olarak beyaz veya gri olarak seçmeniz mutfağınızın oldukça ferah ve geniş görünmesini sağlayacaktır.

Kullanışlı mutfak dolabı sistemlerini tercih etmeniz mutfak araç ve gereçleri için alan sağlayacaktır.

Ayrıca ilginizi çekebilir

5 Başlıkta Minimalist Mutfak Dekorasyonu

Mutfak Dekorasyonu İçin 11 Renkli Fikir

Dar ve Küçük Mutfak Modelleri

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın