Ahşap İşlerinde Kullanılabilecek Ağaç Çeşitleri

Hobisi olan herkese merhaba, bu yazımızda ağaç işlemede kullanılabilecek ağaç çeşitlerinden ve bunları nerelerde bulabileceğinizden bahsedeceğiz.

Öncelikle ne tür bir ahşap işi yapacağınıza göre ahşabın cinsi değişmektedir. Masa, dolap vb. yapacaksanız ülkemizde rahatlıkla bulabileceğiniz çam, ceviz, meşe gibi ağaçları kullanabilir veya ddf ve sunta kullanabilirsiniz.

Tahta yüzük, tesbih gibi hassas işler için daha sert çekirdekli, suya dayanıklı ceviz gibi ağaç türlerini veya abanoz, gül ağacı, gül ağacı, kevazingo gibi egzotik ağaçları kullanabilirsiniz.

Bu ağaçlardan kevazingo ve ceviz ağacını kullanarak ahşap halkalar yaptık. Kevazingo, ceviz ağacından biraz daha sert çekirdekli bir ağaçtır. Ancak, her ikisiyle de büyük işler yapılıyor. Renkleri zımparaladıktan sonra çok güzel görünüyor.

Masa ve dolap yapımında da çam ağacı kullandık. Sade haliyle yani boya yapmıyorsanız normalde odada kullanılan çam ağacı vs. kullanılması estetik bir görüntü sunmaz. Ama atölye için çok sağlam ve iyi olacak. Ceviz veya mdf masa ve dolap yapmanızı tavsiye edebiliriz.

Bunların dışında Akaju diye egzotik bir ağaç sipariş ettik ama sağlam bir ağaç diyemeyiz. Bunun için kullanmanızı önermiyoruz.

Egzotik ağaç siparişlerimiz e-hirdavat.com Web sitesindeki hobi araçları – orman kategorilerini takip ederek verdik. Herhangi bir sorun yaşamadık. Dikkat etmeniz gereken tek şey sipariş vereceğiniz ağaçların boyutlarıdır. Çam kerestesini de bölgemizdeki bir keresteciden temin ettik.

Ahşap doğramalarınızda kullandığınız ağaçağaç türleri Bizimle paylaşmak isterseniz yorum olarak paylaşabilirsiniz.

Öne Çıkan Resim Kaynağı: Fotoğraf: fstoaldo

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın