Ahşap Yüzük Yapımı

tahta halkalar; Metal yüzüklerden sıkılanlar için eşsiz bir aksesuar, değer verdiğimiz insanlar için mükemmel bir hediye, kendiniz yapmayı başarırsanız paha biçilemez olabilir. İlk çalışmanız olacaksa 2 saat, eliniz yatkınsa 1,5 ya da 1 saat sürecek olan bu işlere eliniz yatkınsa ahşap halka yapımı işi için gerekli malzemeleri listeleyeceğiz.

Ahşap Yüzük Yapımı

Ahşap Yüzük Yapımı Malzeme Listesi

  • gravür aracı
  • yapboz makinesi veya yapboz
  • Bir parça sert ağaç kereste (ceviz, kevazingo, gülağacı ve kalınlıkları 8 mm veya 10 mm’dir.)
  • Zımpara kağıdı
  • Tung yağı veya şeffaf vernik (Tung yağı; tung ağacından elde edilen doğal vernik)
  • Fırçalamak
  • yuvarlak ölçüm cetveli

Not: İnşaat aşamasına geçmeden önce iş güvenliği için gözlük, eldiven ve maske takmayı unutmayınız.

Ahşap Yüzük

Ahşap Yüzük Yapım Aşamaları

bir tane. Ahşap yüzük çalışmasında öncelikle yuvarlak bir cetvel yardımıyla yüzüğü yapacağınız parmak ölçüsünü ahşap üzerine çiziyoruz.

2. Oyma aletinin matkap ucunu sokup çizdiğimiz çizgiye yakın ve kıl testere ucu daire içinden geçecek şekilde deliyoruz.

3. Dekupaj makinesi veya dekupaj testeresi bağlayarak çizdiğimiz çizginin üzerine daire çiziyoruz.

4. Oyma aletinin zımpara ucunu takarak ahşabın içini temizliyoruz. Kestikten sonra parmağınıza dar geliyorsa bu şekilde zımparalayarak büyütebilirsiniz.

5. Temizlediğimiz dairenin dış kısmına parmak boyutundan yaklaşık 4 mm daha büyük bir daire daha çiziyoruz ve çizdiğimiz çizgilerden bir dekupaj makinesi ile ahşabın dışından başlayarak yüzüğümüzün iskeletini çıkarıyoruz.

6. Sıradaki işimiz zımpara. Zımparalama işleminde dış kalınlık ayarlandıktan sonra tam yuvarlak yapmak için ince bir çalışma gerekir. Bunu gözleriniz ve elleriniz ile kontrol ederek başarabilirsiniz. Tüm bu işleri oymacının zımpara ucu ile yapacaksınız. Aşağıdaki videoda aşamaları analiz edebilirsiniz.

Zımparalarken ayarlamanız gereken bir diğer husus da videoda göreceğiniz halkanın yüzey genişliğidir. Masanın üzerine koyacağınız bir zımpara kağıdı ile ahşap halkayı yatay olarak (masadaki bir lekeyi temizler gibi) zımparalayarak bu genişliği ayarlayabilirsiniz.

7. parlatma işlemi. Parlatma işlemine geçmeden önce ahşap halkayı bir bezle siliyoruz. Tung yağı veya şeffaf vernik uygulayarak parlatıyoruz. Plastik çay tabağı gibi bir nesnenin üzerine koyarak kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra el emeği göz nuru olan ahşap yüzüğü hediye etmek veya aksesuar olarak kullanmak size kalmış.

Ahşap Yüzük

Not: Ahşap yüzük yapımında olmazsa olmaz alet oyma aletidir. Ahşap hobi ile ilgilenmek istiyorsanız bu ucuz aracı almanızı tavsiye ederiz.

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın