Hobimiz Neden İşimiz Olamıyor?

Küçük yaşta ne olmak istiyorsun sorusuna nasıl cevap verirsin? Farklı alanlara ilginiz ve yeteneğiniz olmasına rağmen neden bu sizin işiniz olmasın? Pek çok insan işi hakkında, sevmiyorum, bana göre değil, yapamam der. Peki bizi sevmediğimiz şeyleri yapmaya iten neydi? Bunun sadece bizim ülkemizde olduğunu düşünmüyorum.

Başlıca ilgi alanları; resim, tiyatro, müzik, spor, el sanatları, roman, şiir. Ebeveynlerimizin zamanında bunlar çok yaygın ve erişilebilir değildi. Maddi sıkıntılar ve devamsızlıklar olduğu için çalışmak zorunda kaldılar. Özellikle küçük şehirlerde yaşayanlar için bırakın tiyatroyu, oyuncuları seyredebilecekleri hiçbir yer yoktu. Gençliklerini çalışarak geçiren anne babalarımız bugünün şartlarında öyle zannediyor ki memur olun yeter ki devleti koruyun. Onları suçlayamayız, böyle yetiştirildikleri için öyle görüyorlar, öyle görüyorlar. Esas olan ne istediğimizi, gelecekteki çalışmalarımızın ne olacağını kendi özgür irademiz ve arzularımızla belirlemektir.

Class of Crazy diye bir film izlemiştim. Kısaca bahsetmek istiyorum; Film, hiçbir üniversiteye kabul edilmeyen gençlerin bu durumu ailelerine anlatamama korkusuyla kendi sahte üniversitelerini kurmalarına ve bu üniversiteye kabul edildikten sonra diğer insanların bu üniversiteye gelmelerine neden olmaktadır. gerçek bir web sitesinin sonucu olarak. Şimdi bu üniversiteyi işler hale getirmeleri gerekiyor ve müfredatı kendileri yazıyorlar. Aklınıza gelebilecek her şeyin ders konusu olabileceği ve herkesin beğendiğini ders olarak görebileceği bir üniversite ortaya çıkıyor. Filmde üniversitenin kapatıldığı sahnede kurucu olan genç hakime aslında ne olmak istediğinizi soruyorsunuz ve hakimin cevabı mahkemenin sonunda müzikal oynamak isterdim müzik aleti.

Bu işte sevdiğimiz ve istediğimiz işi yapmak ne yazık ki mümkün değil. Geçimimizi sağlamasını istemesek bile iyi maaş veren bir iş bulmalıyız. Hayat pahalılığı, dünya düzeni bizi buna mecbur ediyor. Başkaları daha çok kazansın diye onların kölesi oluyoruz. Sistem böyle işliyor. Ya gerçekten iyi bir iş buluruz ve onun yanında sevdiğimiz şeyleri aslında yaşamadan yaparız. Ya da istediğimiz işi yapmaya karar vereceğiz ve sonunun nereye varacağını bilmediğimiz yollardan geçerek neler olacağını göreceğiz. Bu her zaman böyle değildir, meslek olarak istediği işi yapan insanlar vardır. Kontrollü ve düşünceli hareket etmek gerekiyorsa bunu da yapabilir, emin adımlarla çok maceraya kapılmadan hayallerimizin peşinden gidebiliriz. Sistemi değiştirmek mümkün değilse onu uyumlu hale getirmeye, harmanlamaya ve kendimize bir yol çizmeye çalışırız.

Dekorasyon işi de böyledir. İlham ancak iç dünyasıyla barışık olanlara gelir. Tasarım ve dekorasyon dünyasının yıldızı olan insanların hayatlarını incelersek hobilerini bir iş olarak yaptıklarını görürüz. Dekorasyon fikirleri böyle insanların özünden çıkar.

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Geribildiriminiz bizim için değerlidir.

Yorum yapın