İş Yeri Dekorasyonu Önerileri ve Renklerin Etkisi

İşletme sahipleri, hızla değişen ve gelişen koşullara ayak uydurabilmek için iş yerlerini modern bir şekilde dekore etmeyi tercih etmektedir. Öyle ki günümüzde hem müşterilerin gözünde hoş bir izlenim bırakmak açısından hem de çalışan performansı açısından. işyeri dekorasyonuüzerinde durulması ve dikkat edilmesi gereken bir konu olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bu yazımızda iş yerinizi dekore etmenize yardımcı olacak bazı yeni fikirlerden bahsedeceğiz ve önerilerde bulunacağız. İşte konuşacağımız fikir ve öneriler dekorasyon örnekleri Daha anlaşılır hale getirmeye çalışacağız. İş yerinizi bizimle dekore etmeye hazırsanız hemen başlayabiliriz.

1. Büyük Şirketleri Takip Edin

Her şeyden önce bir işyeri dekorasyonu Çalışmada en önemli noktalardan biri de rengin doğru kullanılmasıdır. Örneğin; Büyük firmaların hem logolarında hem de iş yerlerinde kullandıkları renkleri incelediğinizde hiçbirinin o renkleri rastgele seçmediğini göreceksiniz.

Burger King, McDonalds, Google, Coco-Cola, sahibinden.com, Apple, Nike, Mercedes-Benz, Bmw, Facebook, Twitter gibi büyük markaların renklerini düşünün. Eminim okurken renkler hemen zihninizde canlanmıştır.

İş yerinizde ve ofisinizde bu markalar gibi renklerin gücünden ve logonuzdan yararlanın. Hangi renklerin neyi çağrıştırdığını veya bize nasıl hissettirdiğini bir liste halinde inceleyelim.

Google Ofisleri 21

2. Rengin Gücünden Yararlanın

Kırmızı: Tehlike, cesaret, dikkat ve farkındalık duygularını harekete geçiren kırmızı renk ortamı, kişiyi canlı tutar ve enerjisini yükseltir. Kırmızı renk aynı zamanda açlık hissini de arttırır. Öyle ki büyük fast food zincirleri logolarında ve restoranlarında bu rengi sıklıkla kullanırlar.

 • Ancak gıda sektöründe bir işletmeniz varsa sırf kırmızı sizi acıktırıyor diye tüm mağazayı ve logoyu kırmızı yapmamalısınız. Farklı renkler kullanarak renk uyumunu sağlamalısınız.

Mavi: Sakinleştirici, düşündürücü ve rahatlatıcı etkileri vardır. İnsanlar denizlere, göllere ve gökyüzüne baktıklarında mavinin tonlarını görürler. Huzurlu ortamların rengidir. Bir cafe dekorasyonu yapıyorsanız mavi renk tonlarını aksesuarlarda, koltuk takımında ya da bir duvarda mutlaka kullanmalısınız.

 • Mavi rengin iştah kesici özelliği de bilinmektedir. Bu nedenle diyet yapanların mavi tabaklarla yemeleri önerilir. Restoran dekorasyonu yapıyorsanız mavi renkten uzak durabilirsiniz.

Yeşil: Sağlığın, huzurun ve doğanın rengidir. Aynı zamanda insanlarda güven duygusu uyandırır. Mavi ve morun uyumu ile mağaza dekorasyonunda kullanabilirsiniz.

Mor: Asaletin, gücün, gösterişin ve lüksün simgesidir. Saraylarda ve lüks tasarımlı mekanlarda tercih edilmektedir. Duyguları harekete geçiren ve duygusallığa iten bir etkiye sahiptir. Çalışma ortamlarında verimliliği artırır.

 • Cafe, restaurant ve mağaza dekorasyonlarında rahatlıkla kullanabilirsiniz. Morun yanı sıra füme, yeşil ve mavi renkleri de tercih edebilirsiniz.

Sarı: Neşe, mutluluk, canlılık ve enerji hissi verir. Güneşin görünen rengidir. Kendi üzerinde çekici bir etkiye sahiptir. Sarı renk serotonin hormonu salgılayarak kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlar. Olumlu düşünme üzerinde etkisi olan bir renktir.

 • Kafe ve mağaza dekorasyonlarında kiremit rengi, siyah, yeşil ve gri ile birlikte kullanarak renk uyumunu yakalayabilirsiniz.
 • Sarı rengi iş yeri dekorasyonunda kullanmak yerine detaylarda tercih etmekte fayda var.

İşyeri Dekorasyonu

Turuncu: Dikkat çeken, enerji, mutluluk ve neşe hissi uyandıran bir renktir. Verimli bir çalışma ortamı yaratır. Turuncu renginin de açlık hissini arttırdığı düşünülmektedir.

 • Cafe dekorasyonunda müşterilerinize sosyal ve enerjik bir ortam tasarlamak için rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Pembe: Güven, sakinlik, rahatlık hissi verir. Pembe rengin hakim olduğu ortamlarda insanlar sinirlenmezler.

İşyeri Dekorasyonu

Gri: Ciddiyet, formalite ve duygusallığı ifade eden bir renktir. Cafe ve giyim mağazası dekorasyonlarında kullanabilirsiniz.

İşyeri Dekorasyonu

Siyah: Karamsarlık, olumsuz duyguların yanı sıra gücü, otoriteyi ve özgüveni de simgeler.

Beyaz: Masumiyetin, temizliğin ve iyiliğin rengidir.

İşyeri Dekorasyonu

Doğru renkleri kullanmanın markanızın logosu ile sınırlı olduğunu hiç düşündüyseniz, “Nerede yanlış yaparsanız, karlı çıkar.” bu renkleri söyleyerek işyeri dekorasyonu İşinizde nasıl kullanmanız gerektiğinden bahsedeceğiz.

 • Renk kullanmak derken kesinlikle tüm dekorasyonu tek bir renkle doldurmaktan bahsetmiyoruz. Beni yanlış anlama. Burada bahsettiğimiz markanız ve işinizle ilgili ve birbiriyle uyumlu renkleri seçip dengeli bir şekilde kullanmaktır.
 • İş yerinize canlılık ve derinlik katmak için tek bir duvara niş çalışması yaptırabilir ve o duvarı kırmızı ve turuncunun sıcak renklerine boyayabilirsiniz.
 • Küçük bir iş yeriniz varsa duvarlarda çakıl rengi, zeminde ise açık tonları tercih etmelisiniz. Bu iş yeri dekorasyonunu renkli sandalyeler ve aksesuarlarla hareketlendirebilirsiniz.
 • Eğer geniş bir iş yeriniz varsa zeminde kahverengi tonları ya da beyaz seramik tercih etmelisiniz ki müşterileriniz ve çalışanlarınız daha sıcak ve güvenilir bir ortam yaratarak kendilerini yalnız hissetmesinler.
 • Siyah ve kahverengi mobilyalar iş yerinizde ciddi bir hava yaratacaktır.

3. Modern, İlginç Mobilyalar Seçin

Mobilya tarzı, modernliği doğrudan belirleyen bir diğer faktördür. İş yerinizin büyüklüğüne ve sektörünüze uygun ilginç mobilyalar seçebilirsiniz.

Örneğin bir kafe işletmecisi iseniz rahat ve ilgi çekici mobilyalarınız ile bile müşteri kazanabilirsiniz. Ya da bir mağazanız varsa kıyafetlerinizi sergilediğiniz ilginç duvar tasarımları sizi tercih sebebi yapabilir.

4. Aydınlatma Önemlidir

Aydınlatma her alanda olduğu gibi iş yeri dekorasyonunda da özenle seçilmelidir. Hizmet verdiğiniz sektöre uygun aydınlatma ürünleri tercih edilmelidir.

Ofis veya ayakkabı mağazalarında olduğu gibi cafe dekorasyonunda da panel aydınlatma kullanılmamalıdır.

 • Cafe dekorasyonunda lambader, abajur, sarkıt ve projektör aydınlatması tercih edilmelidir.

Giyim mağazalarında ön plana çıkarılmak istenen ürünler projektör aydınlatması ile aydınlatılabilmektedir.

Daha önce paylaştığımız “Ofis Dekorasyon Önerileri” yazımıza göz atarak daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın