Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

“Oturma odası nasıl dekore edilir?” dır-dir. “Oturma odası nasıl dekore edilir?” Şöyle düşünürsek ciddi anlamda kafamız karışıyor. Çünkü o kadar çok detay var ki bu odayı bir bütün olarak şekillendirmek gerçekten profesyonellik ya da ne istediğinizi çok iyi bilmeniz gerekiyor.

O halde oturma odasını yenilemek isteyenlerin izlemesi gereken adımları sırasıyla açalım:

Salon dekorasyonu yapılacaksa işi sıkı tutmak gerekir. Öncelikle planlı bir program içinde hareket etmek gerekiyor. Bu nedenle öncelikle dekorasyonu planlamalı ve ne istediğimize karar vermeliyiz. İlk etapta ne istediğimizi belirlemezsek “Şunu eklesem nasıl olur?” dekorasyonun geri dönülmez noktalarında. diyoruz. Hoş olmayan bir sonuçla karşılaşabiliriz. Başarılı bir salon dekorasyonu için uyum çok önemlidir. Bu nedenle bir dekorasyon planı oluşturmak ve buna göre hareket etmek gerekir. Peki “Salon dekorasyonu nasıl olmalı?” İşte hazırlamanız gereken planın adımları!

Oturma Odası İçin Bir Tarz Belirleyin

Salonunuzu yenilemek istiyorsanız öncelikle nasıl bir oda hayal ettiğinize veya nasıl bir oda istediğinize karar vermelisiniz. İskandinav, eklektik, modern, kıyıcı, çağdaş, minimal ya da bohem… Bu tarzların farklı çıkış noktaları var. Her birinden birer parça alıp karışık bir görüntü oluşturmak yerine, kişiliğinize en uygun olanı seçip ona göre hareket etmeniz en doğrusu olacaktır.

Ev dekorasyon stilleri hakkında ” 5 Adımda Ev Nasıl Dekore Edilir? yazımıza göz atmanızı tavsiye ederiz.

Odağı Oturma Odanızda Belirleyin

Oturma odanızın güneşli noktasına göre bir odak noktası belirleyin. Öncelikle odaya gelen kişinin odada nereye gitmesi gerektiğini planlayın. Bunu yaptıktan sonra oturma grubunu odak noktasına yerleştirin ve odada kalan eşyaları bu sırayla dağıtın.

Renk Ayarla

Salon için en önemli dokunuşlardan biri de renk seçimi olacaktır. Duvar renkleri oturma odanızda bağlılığın simgesi olacaktır. Zamanla sizi daraltacak ve stresinize stres katacak renkler yerine, hayatınıza canlılık katacak renkleri mutlaka tercih etmelisiniz. Odanızı aydınlatacak renkleri daha açık ve canlı tonlarda seçmeniz gün boyu salonunuzdaki enerjinizi artıracaktır.

Doğru Oturma Grubunu Seçin

Salonun en önemli unsuru oturma grubudur. Burada otururken yorgunluğunuzu bir kenara bırakmalı ve aradığınız rahatlığı bulduğunuz yerde mutlaka bir tercih yapmalısınız. Seçtiğiniz tarza uygun oturma grupları odanıza oldukça şık bir görünüm katacaktır.

Perde ve Halı Seçiminizi Tamamlayın

Artık oturma odası son şeklini almaya başladı. Perdeler ve halılar ayrılmaz unsurlardır. Ama özellikle perdeler için çok dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü salonda en dikkat çekici unsurlardan biri de perdelerdir. Göz alıcı, modern ve ışıltılı perde seçimleri odanıza çok farklı bir hava katacaktır.

Tasarım Kitaplık ve TV Ünitesi Alanı

Salonda dinlenirken bir yandan da kitap okumak ya da televizyon izlemek isteyeceksiniz. O zaman tv ünitesi vazgeçilmeziniz olacaktır. burada seçiminizi tamamen dekorasyon tarzına göre ayarlamanız gerekiyor.

Işıkları Unutma!

“Oturma odası nasıl dekore edilir?” Ardından son rötuşlara geliyoruz. Aydınlatma odanın en önemli parçalarından biridir. Dekoratif abajurlar, lambaderler ve avizeler kullanmak, odanıza uygun ışık rengini seçmek çok önemlidir.

Ayrıca ilginizi çekebilir

Salonda Hangi Renkler Kullanılabilir? Renkli Salon Dekorasyonu

Salon Dekorasyon Fikirleri

Salon Dekorasyonu Ne Kadar Küçük Olmalı?

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın