Renkli Mutfak Modelleri ve Tasarımları

Mutfak dekorasyonu bir zevk meselesidir. Bazıları çok renkli mutfak modellerini ve tasarımlarını tercih ederken, bazıları sadece beyaz ve siyah renkleri kullanır.

Beyaz Tercih Edilen Renklerin Başında

Beyaz sadeliği, zarafeti ve mükemmelliği sembolize eder. Kullanılan eşyalar ister klasik ister modern olsun beyaz huzurun anahtarıdır. Beyaz gömme dolaplar modelini en iyi şekilde ortaya koyarken koyu renklere göre leke ve kiri daha az gösterir. Son zamanlarda eskiyen ahşap mutfak dolaplarını birkaç kat beyaz ahşap boya ile boyamak en moda değişikliklerden biridir.

Kırmızı Sıcaklık

Kırmızı rengin iştah açıcı olduğu söylenir. Çok sıcak bir renk olduğu için samimiyeti ve mutluluğu temsil eder. Bu nedenle gıda firmaları reklamlarında kırmızı rengi daha çok kullanırlar. Aynı zamanda hareketliliği, heyecanı, dinamik olmayı, kararlılığı ve azmi ifade eden kırmızı insana canlılık getirir.

Aynı zamanda sıkı çalışmayı da ifade eder. Yani işin daha isteyerek yapılmasını sağlar. Tabii ki dolaplarda kırmızı renk kullanılıyorsa tüm mutfak bununla uyumlu olmalıdır. Kırmızıya en çok yakışan renk siyahtır. İki renk birlikte kullanıldığında zarafeti ve asaleti simgeler. Yine dolaplar için kırmızı seçildiğinde mutfakta kullanılan küçük aksesuarlar da bu tona uygun seçilmelidir. Çünkü renkler arasındaki tutarsızlık gözü yoran bir durumdur.

Vintage tarzı

Son zamanlarda oldukça popüler hale gelen vintage tarzında koyu ve canlı renklerden ziyade pastel tonlar tercih ediliyor. Vintage tarzı biraz farklı öğeler gerektirir. Duvara asılı bir elek, küçücük eski bir radyo, ferforje mutfağı daha tatlı gösteriyordu. Nane yeşili veya açık sarıya boyanmış mutfak dolaplarının eskimesi ile mutfakta çok fazla tecrübe olduğu algısı oluşabilmektedir.

Renkli Mutfak Modelleri

Hanımların en çok vakit geçirdikleri mutfaklar evin yeterince geniş alana sahip olması gereken en önemli bölümüdür. Evinizi taşıyacaksınız, yeni bir ev yapıyorsanız ya da mutfağınızı değiştirmek istiyorsanız mutfak modellerine ihtiyacınız olacak. Mutfak dolabı seçeneklerinde oldukça fazla malzeme ve renk seçeneği bulunmaktadır. Beyaz her renge yakışan ve aynı zamanda oldukça şık görünen bir renk olsa da bazı hanımlar rengarenk mutfak modellerini tercih etmektedir. Gelin bu modellerden bazılarına göz atalım.

Mutfaklar yemeklerin pişirildiği ve yenildiği yerler olduğu için mutfak dolaplarının renginin oldukça önemli olduğunu söylemeliyiz. Bunlarda kullanılan renk mutfağın ışığını yansıtır. Mutfak tonlarında en çok kullanılan tonların petrol yeşili, gri, sütlü kahve, meşe, portakal rengi, lacivert, egzotik renkler ve yeşilin sade tonları olduğunu söyleyebiliriz. Bunların yanı sıra mutfağında deniz havası almak isteyenler ve huzurlu olmak isteyenlerin tercih ettiği renkler mavi ve mavinin tonlarıdır. Özellikle geniş mutfaklarda tercih edilmektedir.

Mutfakta Bahar Esintisi

Elbette mutfak için yakın çevrenizden, arkadaşlarınızdan veya ailenizden fikir almanızda fayda olacaktır. Ancak seçimlerinizi etkileyen bir diğer konu da trend renkler olmalıdır. Mutfağın üst ve alt dolaplarının rengi ortamın enerjisini artıracaktır. Mavinin açık ve koyu tonları, sarı tonları ve karakteristik renklerin sentezlenmesiyle oluşturulan dolaplar, çiçeksi bir görüntü yansıtacak.

Koyu tonlardan hoşlananlar için kahverengi, bordo, koyu yeşil farklı bir renk seçmeden sabit renklerdir. Bu koyu tonlara ek olarak aydınlatmalar da buna göre yapılmalıdır. Koyu renklerde iki farklı tasarım oluşturmanız mutfağınıza modern bir görünüm kazandıracaktır.

Mutfağınızı İki Farklı Renkle Dekore Edin

Tekdüzelikten kurtulmak isteyenler için iki farklı renk kullanımı ile mutfağınızı dekore edebilir, mutfak dolaplarınızda ve duvarlarınızda güzel bir görünüm sağlayabilirsiniz. İki renkli mutfak dolapları, yenilikçi ve modern bir hava katıyor. Mekanın daha ferah ve aydınlık görünmesini sağlar. Üst dolaplarınızı duvarla nötr hale getirerek mutfağınızın daha ferah görünmesini sağlayabilirsiniz. Alt dolaplarda koyu renklerin kullanılması da küçük bir detay olacaktır çünkü bu sayede dolapların alanı daraltacağı hissinden kurtulmuş olursunuz. Doğal bir görünüm elde etmenin en önemli yolu; Mavi, krem, beyaz, gri gibi açık renkleri kullanarak alt dolaplarınızı üst dolaplarınızla bütünleştirebilirsiniz.

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Görüşleriniz bizim için değerlidir.

Yorum yapın