Yatak Odası Avize Modelleri

Yatak odası dekorasyonunda mobilyalar kadar aydınlatma için kullanılacak avize modelleri de önemlidir. Yatak odası avize modelleri genellikle ışığı gözü yoracak şekilde yansıtmayacak şekilde tercih edilir ancak seçim yapılırken yatak odası takımının rengi, avizenin genişliği gibi faktörlere bağlı olarak değerlendirme yapılır. yatak odası, yeterince gün ışığı alıp almadığına. Örneğin; Az gün ışığı alan bir oda ise daha parlak ışık veren avizeler seçilir. Eğer geniş bir yatak odası ise loş bir avize ışığı yeterli olmayacak, komodinlere ekstra abajurlar konulması gerekecektir. Giyinme odası varsa ekstra küçük avizeler de kullanılabilir.

Yatak odası avize modelleri arasında zevke göre taş modeller tercih edilebileceği gibi daha sade, abajur görünümlü modeller de tercih edilebilir. Taş modellerin şıklığının yanı sıra abajurlu avizeler de modernlik katacaktır. Parlak olmayan, dinlendirici bir aydınlatma için genellikle abajurlu modeller tercih edilir. Askılı kumaş avizeler, büyük beyaz taşlı avizeler, keten kumaş abajurlarla satılan avizeler, pasta tipi avizeler, hasır avizeler, şamdan avizeler, dantel motifli avizeler, eskitme avizeler gibi zevke göre pek çok çeşidi bulunmaktadır.

Klasik bir yatak odası takımı kullanıyorsak taş avize modelleri uygun olabilir. Taş avizeler beyaz, leylak, kırmızı ve siyah renklerde mevcuttur. Yatak odası takımı, halı ve perdelerin renkleriyle birebir uyumlu renklerde avizeler kullanılabileceği gibi zıt renklerde de şıklık katabilir.

Hasır avize deniz kenarı, eklektik ve İskandinav tarzı yatak odası dekorasyonlarında kullanılabilir.

Modern ve modüler bir yatak odası ise sarkıt tarzı modeller göze hoş gelecektir. Sadece mobilyalarla aynı renkleri taşıyan avize ile değil, zıt renkler kullanılarak da renk uyumu oluşturulabilir. Ayrıca komodin üzerinde abajur olarak da sarkıt avizeler kullanılabilir.

Ferforje yataklarla dekore edilmiş yatak odalarında genellikle şamdan tipi ya da taş avizelerin kullanıldığını görmekteyiz.

Yatak odası avize modelleri arasında sarkıt avizeler için tavan yüksekliği önemlidir. Alçak tavanlı mekanlarda sarkıt avize kullanmak hoş bir görüntü vermediği gibi çarpma gibi kazalara da sebebiyet verebilir. Bu nedenle yüksek tavanlı evlerde kullanılması en uygun olacaktır. Sarkıt avizelerde şamdanlı ve geometrik desenli modeller bulunmaktadır. Sarkıt avize, yatak odası takımının tarzına göre seçilir. Bu, yatak odasının klasik veya modern görünümünü tamamlar.

Ayrıca ilginizi çekebilir

Evinizi Güzelleştirecek Modern Avize Modelleri

Çok Şık Makrome Avize Yapımı

Abajur Kullanım Alanları ve En Şık Abajur Modelleri

Sorunuz mu var?

Dekorasyon hakkında fikir edinmek istediğiniz, sormak istediğiniz her şey”Yorum Yap” yaparak bize gönderebilirsiniz.

👉 Şimdiye kadar cevapladığımız sorular için; “Soru-Cevap” kategorimizi inceleyebilirsiniz.

Geribildiriminiz bizim için değerlidir

Okuduğunuz yazımızı beğendiyseniz paylaşarak bize destek olabilir ya da yorum yaparak yazımızın gelişmesine katkıda bulunabilirsiniz. Geribildiriminiz bizim için değerlidir.

Yorum yapın